Парламентот во Грузија четири часа ја запре работатa поради „хемиски напад”

Од:

Парламентот во Грузија денеска на четири часа ја запре работата откако во него беше испрскана супстанца со непријатен мирис од страна на демонстранти.

Според претседателот на Парламентот Арчил Талаквадзе се работи за „хемиски напад” во кој нема сериозно повредени.

Еден од учесниците во протестот на движењето „Шејм” (Срамота) откри дека се работи за антисептичка течност што ја користат ветеринарите, со која беше испрскана внатрешноста со цел да биде запрена работата на Парламентот поради именување судии во Врховниот суд.

Подоцна Парламентот одобри 14 од 20 кандидати за судии на Врховниот суд.

Би можело да ве интересира

Грузија: Ослободени 43 заложници, напаѓачот во бегство

Ана Ололовска

ВИДЕО: Грузискиот разбојник фатен откако му ги дадоа парите и се обиде да избега со тројца заложници

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Драма во Грузија: разбојник со автоматска пушка и бомба држи 20 заложници во банка

А1он

ВИДЕО: Експретседателот на Грузија Саaкашвили нападнат со тупаници во Атина

Жарко Настоски

Во Грузија закажани парламентарни избори за 31 октомври

Жарко Настоски

Поранешниот претседател на Грузија, Саакашвили ќе биде заменик на украинскиот премиер

Ана Ололовска