Парламентот на Украина го поддржа раскинувањето на Договорот за пријателство со Русија

Украинскиот Парламент, Врховната Рада денеска ја поддржа одлуката на претседателот Петро Порошенко за раскинување на Договорот за пријателство, соработка и партнерство меѓу Украина и Русија.

– Договорот за пријателство, соработка и партнерство меѓу Украина и Русија ќе биде раскинат на 1 април 2019 година, се наведува во образложението на предлогот.

Одлуката за раскинување на Договорот беше поддржана од 277 пратеници. За нејзино усвојување беа потребни 226 гласа.

Би можело да ве интересира

Јужнокорејските ловци двапати пукале кон руски воен авион

Ана Ололовска

Русија и Турција преговараат за заедничко производство на С-400

Ана Ололовска

Пет украински партии на чекор до парламентот

Ана Ололовска

Најмалку 16 загинати во воздушен напад на руските сили врз Идлиб

Ана Ололовска

Партијата на Зеленски води на предвремените парламентрани избори во Украина

Ана Ололовска

Зеленски смета дека новиот премиер на Украина треба да биде економист без политичко минато

Татјана Ташкова