Парламентарните избори во Шпанија ќе се одржат на 10 ноември

Од:

Шпанија ќе одржи повторни парламентарни избори на 10 ноември, соопшти вршителот на должност премиер Педро Санчез откако не успеа да обезбеди доволна поддршка да биде потврден на функцијата премиер.

– Невозможно е да се исполни мандатот што ни го довери шпанскиот народ на 28 април, рече тој и додаде дека тоа го оневозможиле опозициските партии.

Тој повторни дека во Конгресот не постои мнозинство кое гарантира формирање влада и затоа е неопходно повторување на изборите.

Би можело да ве интересира

Спасено бебе родено во мигрантски чамец

Ана Ололовска

Евакуирано седиштето на Амазон во Мадрид заради закана од подметната бомба

Ана Ололовска

Откажан најголемиот саем за мобилни телефони во светот поради коронавирусот

Драган Поповски

Шпанија: На чекор до легализирање на евтаназијата

Ана Ололовска

Шпански суд застана зад компанија што престана да им го плаќа на вработените времето минато на пушење

Ана Ололовска

Во Шпанија спасени 119 мигранти, по 67 се уште се трага

Ана Ололовска