Парламентарни избори во Швајцарија

Од:

Oколу 5,3 милиони Швајцарци со право на глас бираат 200 пратеници во Долниот и 46 во Горниот дом од Парламентот.

Голем број граѓани изминатите недели гласаа по пошта, а одредени избирачки места беа отворени уште од вчера, поради што гласањето завршува денеска на пладне.

Според анкетите, популистичката десничарска Народна партија (СВП) најверојатно ќе остане најголема политичка сила. Според проекциите СВП ќе изгуби неколку пратенички места, а левичарската партија Зелени и партијата од центарот Зелени либерали би требало да постигнат поголем успех од претходно, бидејќи во Швајцарија расте загриженоста поради климатските промени, што беше централна тема во изборната кампања.

Според политичките аналитичари малку е веројатно Зелените да бидат дел од владата иако освојат поголем број гласови.

Министерските места во швајцарската влада веќе 60 години се делат помеѓу четири партии: СВП, Социјалдемократската партија (ПС), либералите (ФДП) и демохристијаните (ЦВП).

Според швајцарската традиција Зелените би можеле да добијат министерско место ако постигнат добри изборни резултати на најмалку два избора по ред.

Со правопропорционално мнозинство се избираат 200 пратеници во Долниот дом, а 46 претставници во Горниот дом од Парламентот се избираат по мнозински модел во двата круга.

На 11 декември пратениците ќе именуваат седум министри во владата.

Би можело да ве интересира

Жена убиена од нејзиното куче во Швајцарија

А1он

Анкета: Швајцарците против референдум за ограничување на движењето

А1он

Швајцарија изрече оваа година рекорден број забрани за влез и престој

Ана Ололовска

ВИДЕО: Не се знае бројот на затрупани скијачи во големите лавини на швајцарските Алпи

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Лавини во ски центри во Австрија и Швајцарија: Пријавени многу жртви

Татјана Ташкова

Конкурс за англиска верзија на химната на Швајцарија, наградата е над 9.000 евра

Ана Ололовска