Парижани не ги почитуваат здравствените мерки, полицијата интервенира на кејовите на Сена

Од:

Париската полиција на два пати во последната недела ги евакуираше кејовите на Сена, откако проценила дека здравствените мерки не се правилно применети.

Многубројни парижани сакаа да го искористат убавото време и излегоа на воздух и сонце, особено на кејовите на Сена. Овие спонтани собири ја загрижија полицијата која мораше да ги евакуира кејовите на Сена.

– Здравствените мерки преземени за борба против ширењето на Ковид-9 не се почитуваат на кејот на Сена, се правда префектурата на полицијата по двојната интервенција на силите на редот.

Ако, за разлика од Па-де-Кале, Париз и Ил-де-Франс не се ограничени, главниот град останува под засилен надзор. Префектурата на тој начин потсети, дека на сила е забраната за консумирање алкохол на различни места во главниот град и ги покани сите да ги почитуваат сите здравствени мерки за борба против ширењето на вирусот, особено со избегнување на преполни места.

Рестораните, баровите и кафулињата се затворени во Франција од крајот на октомври минатата година.

Во текот на ноќта, полицијата веќе беше мобилизирана за да стави крај на тајна забава што се одржа во 14-от арондисман во Париз.

Би можело да ве интересира

Србија се поблиску до колективен имунитет, вакцинирани речиси три милиони граѓани

А1он

Бразил е во „вистински пекол“ со коронавирусот, алармира СЗО

Жарко Настоски

Унгарија: Светска и олимписка шампионка во стрелаштво почина од Ковид-19

Жарко Настоски

Актерот Бенeдикт Камбербач е уверен дека тој бил нултиот пациент со коронавирусот

Жарко Настоски

Србија размислува за воведување задолжителна вакцинација на здравствените работници

Ана Ололовска

Белгискиот министер за здравство незадоволен од работата на ЕМА

Ана Ололовска