Париз разгледува опции за нова испорака на системи „Сезар“ во Украина

Од:

Франција разгледува опции да испрати дополнителен број самоодни артилериски системи Сезар во Украина, која повеќе од седум месеци се обидува да ја одбие руската армија од нејзината територија, објави вчера францускиот претседател Емануел Макрон.

dobivaj vesti na viber

„Работиме на неколку барања, со неколку земји од Европската унија, конкретно за нови системи Сезар“, рече Макрон на прес-конференција по првиот состанок на европската политичка заедница во Прага.

Од почетокот на конфликтот, Франција ја снабди Украина со 18 системи Сезар од 155 милиметри монтирани на камиони со дострел до 40 километри, како и противтенковски и противвоздушни ракети, оклопни транспортери, гориво и околу 15 самоодни хаубици TРФ1 од 155 мм.

Париз сега разгледува опции за снабдување на Киев со уште 6 до 12 системи Сезар од нарачка наменета за Данска, изјави извор за француски медиуми. Франција, исто така, ја истражува можноста за снабдување на Киев со 20 оклопни возила Бастион.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Киев вонредни исклучувања на струјата

Руските сили го гранатираа Днепар

(ВИДЕО) Ако ја загубиме војната, Хаг ќе им суди и на чистачите околу Кремљ – дебата на руска телевизија

Катерина Павлова-Николовска

Столтенберг: Русија веројатно ќе продолжи да ја напаѓа клучната украинска инфраструктура

Катерина Павлова-Николовска

Руски пратеник: Откако ќе им ја уништиме електричната мрежа, на ред е банкарскиот систем

А1он

Франција за безбедност во сообраќајот сака да ги резервира тротоарите само за пешаците

А1он