Париз предупреди дека волјата на Ким Џонг-ун за нуклеарно разоружување мора да се потврди

Од:

Средбата на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е „неоспорен напредок”, но волјата, прикажана од Ким за нуклеарно разоружување, „треба да биде потврдена”, изјави францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дриан.

Во интервју за францускиот телевизиски канал „Се њуз” (CNews) министерот додаде дека „Северна Кореја, која се закануваше на светскиот мир … на самитот одлучи да започне нуклеарно разоружување, што е многу добро. Сега треба тоа и да го потврди, односно да го спроведе“.

Францускиот министер рече дека во минатото, таткото на Ким Џонг-ун најавувал одредени активности како денуклеаризација, но ништо не се доби.

– Поради тоа, добрата вест треба да биде проследеао со потврда дека принципот за денуклеаризација, соопштен на самитот, е навистина неповратен и предмет на проверка. Треба внимателно да се следи како се спроведува оваа денуклеаризација, приближување меѓу Северна и Јужна Кореја, како се почитуваат човековите права во Северна Кореја, а потоа ќе видиме, рече шефот на француската дипломатија.

Би можело да ве интересира

Еден загинат, 20 повредени при пукање на собир во Вашингтон

А1он

Земјотрес во Северна Каролина

А1он

Макрон: Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ

А1он

Загуби од 30 до 40 милијарди евра за францускиот туризам поради Ковид-19

А1он

Севернокорејскиот лидер испраќа помош во град што е во карантин

А1он

33 мигранти спасени од чамци во Ламанш

А1он