Париз, Лондон и Берлин активираат механизам за спорот поради Иран

Од:

Франција, Велика Британија и Германија планираат да активираат механизам за решавање на споровите во рамки на иранскиот нуклеарен договор, откако Техеран повторно го прекрши, соопштија неименувани европски дипломати.

Тие истакнаа дека целта на одлуката е да се зачува договорот и со Иран да се разговара што треба да направи земјата за да ги измени своите одлуки.

Како што нагласија, целта не е повторно воведување санкции од ЕУ.

Трите земји денеска ќе ја информираат ЕУ дека планираат да го активираат механизмот. Се очекува шефот на европската дипломатија Жозеп Борел попладнево да се обрати во Европскиот парламент во Стразбур.

Би можело да ве интересира

Усвоен европскиот мандат за преговори со Обединетото Кралство

Ана Ололовска

Иранскиот заменик министер за здравство позитивен на коронавирусот

Ана Ололовска

„Теско“ дефинитивно се повлече од кинескиот пазар

Ана Ололовска

Поради новиот коронавирус намален бројот на туристи во Франција

Ана Ололовска

Во Велика Британија се предлага самоизолација на лицата кои биле во Италија

Ана Ололовска

Во Иран починаа уште две лица од новиот коронавирус

Ана Ололовска