Париз и Берлин ја осудија егзекуцијата на учесник во демонстрациите во Иран

Од:

Презирот на иранските власти кон човештвото е неограничен, изјави денеска германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок реагирајќи на егзекуцијата на учесник во демонстрациите што го тресат Иран.

Маж осуден за повреда на припадник на паравоени сили за време на протестите во Иран, беше егзекутиран утрово во Техеран. Тоа беше прво извршување на смртна казна на осуден учесник во протестите.

Мохсен Шекари е „осуден и погубен во рамките на подмолно и брзо судење бидејќи не се согласуваше со режимот“, напиша Бербок на Твитер.

– Сепак, заканата со егзекуција нема да ја смири желбата на луѓето за слобода, додаде таа.

Франција, исто така, изрази „силна осуда“ по егзекуцијата во Иран на мажот обвинет за ранување на член на паравоена група.

– Оваа егзекуција се додава на други тешки и неприфатливи прекршувања, рече портпаролката на француското Министерство за надворешни работи, Ан Клер Лежандре.

Тримесечните антивладини демонстрации на кои интервенираа иранските безбедносни сили беа предизвикани од смртта на 22-годишната Махса Амини, откако таа беше приведена поради наводно кршење на строгиот кодекс на облекување на Иран.

Во меѓувреме, демонстрациите се претворија во повици за соборување на верските владетели во Иран и претставуваат еден од најсериозните предизвици за иранските власти од револуцијата во 1979 година.

Револуционерниот суд на Иран редовно изрекува смртни казни. Судот е основан по исламската револуција во 1979 година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Млад пар во Иран објави видео како танцуваат на улица, судот ги осуди на 21 година затвор

А1он

Тајната војна против Иран – проектили, дронови и тајни операции на Револуционерната гарда

Блинкен: Сите опции се на маса да се спречи Иран да добие нуклеарно оружје

А1он

Најмалку 527 убиени во Иран од почетокот на протестите

Ана Ололовска

Мароко повторно ја отвори својата амбасада во Ирак по 18 години отсуство

Ана Ололовска

ВИДЕО: Беспилотни летала нападнаа воен комплекс во Иран

Ана Ололовска