Паради, протести, маршови – денот кога жените владееја на улиците

Од:

Со многу креативност, инспиративни говори и барања кои се речиси идентични во секоја држава, беше прославен Меѓународниот ден на жената 8 Март во многу држави во светот.

Овој ден се прославува од 1977 година, кога членките на Обединетите Нации го прогласија за ден на женските права и за мир во светот.

Од агенцијата ЕПА издвојуваме фотографии од жените низ целиот свет кои денеска излегувајќи по улиците побараа, пред се, рамноправност и родова еднаквост.

Аргентина
Чиле
Еквадор
Франција
Иран
Колумбија
Либан
Пакистан
Португалија
Швајцарија

Би можело да ве интересира

„Држава што не постапува е држава што силува“ – протестен марш по повод Меѓународниот ден на жената

Жарко Настоски

Спасовски: Горд сум што има повеќе жени во полицијата и во командните структури

Жарко Настоски

Груби: Успешните жени на нашите заедници се пример за општеството

Жарко Настоски

Осмомартовски протест во Атина

Шахпаска: Борбата за родова еднаквост продолжува и нема да престане​ до исполнување на целта

ОБСЕ: Клучно е да се зајакне лидерската улога на жената