Парадата на гордоста во Тел Авив привлече повеќе од 250 000 учесници

Од:

Градоначалникот на Тел Авив, Рон Хулдаи, предводеше околу 250.000 учесници на годинашната парада на гордоста, која воедно е и најголема на Блискиот Исток.

“Ви ветувам дека нема да попуштиме и ќе продолжиме да се бориме сé додека не видиме целосна еднаквост во Државата Израел”, рече Хулдаи.

Градоначалникот го заврши својот говор на авенијата Бнеи Сион, на југот на градот, со зборовите “chag sameach”, што значи “среќен празник” и најчесто се користи за Еврејски верски празници.

Некои учесници на маршот носеа транспаренти на кои се потсмеваат на членовите на израелската десничарска верска Влада, која го ограничува бракот и родителските права на истополовите бракови.

Амир Охана, новоизбраниот министер за правда во Израел воедно и првиот министер на Владата на Израел кој призна дека е геј присуствуваше на маршот со неговиот партнер.

Откако учесниците стигнаа до Чарлс Клор парк, илјадници луѓе тргнаа кон плажата, каде што прославите на парадата на гордоста обично продолжуваат во ноќта.

Би можело да ве интересира

Нетанјаху: Можна е војна во Газа и пред изборите

Ана Ололовска

Нетанјаху: На Израел мора да му се дозволи слободно да дејствува против Иран

Ана Ололовска

Фејсбук го суспендира „четботот“ на Нетанјаху поради говор на омраза

Ана Ололовска

„Политико“: Израел поставил шпионски апарати во близина на Белата куќа

Ана Ололовска

Нетанјаху: Ракетирањето на Газа води во војна

Ана Ололовска

Гутереш: Планот на Нетанјаху да анектира делови на Западниот брег е погубен за регионалниот мир

Ана Ололовска