Папата на миса во Канада повика да заврши маргинализацијата на домородците

Од:

Папата Франциск денеска одржа миса пред десетици илјади верници на фудбалскиот стадион во Едмонтон, за време на посета на Канада која има за цел да се подобрат односите на Римокатоличката црква со канадската индијанска заедница по откритијата за повеќедецениската злоупотреба на домородните деца.

dobivaj vesti na viber

На мисата присуствуваа околу 50.000 лица, иако многу места останаа празни на стадионот „Комонвелт“ што има 65.000 седишта.

Во својата проповед папата Франциск повика на промени и иднина во која никогаш нема да се повтори историјата на насилство и маргинализација на која беа изложени домородните браќа и сестри.

Ден претходно папата побара прошка од канадските „Први нации“, народите Метис и Инуити, за злосторствата извршени врз нивните деца во текот на децении во мрежата од интернати со кои раководела Католичката црква.

Од 1880-тите, се проценува дека 150.000 индијански деца биле одземени од нивните семејства и сместени во интернати, а последниот бил затворен во 1996 година.

Откривањето на стотици необележани детски гробници во мај минатата година предизвика скандал ширум светот – иако со години се зборува за исчезнувањето на индиските деца во Канада.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во Канада протести за поддршка на иранските жени

Ана Ололовска

Трудо: Канада ќе воведе нови санкции кон Москва за „лажните“ референдуми

Ана Ололовска

Канада е против реизбор на Русија во ИЦАО

Ана Ололовска

Канада ги укинува сите Ковид ограничувања за патниците кои пристигнуваат

А1он

ВИДЕО: Ураганот Фиона ја погоди Канада, ветер од јачина од 150 километри на час

Фиона викендов се очекува да удри на брегот на Канада

Ана Ололовска