Папата ја примил вакцината против коронавирусот на „Фајзер“ и „Бионтек“

Од:

Поглаварот на Католичката црква, папата Франциск се вакцинира против коронавирус со вакцината на „Фајзер/БиоНТек“, објави аргентинскиот весник „Ла Нацио“.

Изданието цитира извор кој вели дека кампањата за вакцинација на Ватикан започнала утрово и 84-годишниот понтиф е еден од првите кои биле вакцинирани.

За три недели се очекува папата да ја прими втората доза.

Засега нема официјална потврда за оваа информација од Ватикан.

Би можело да ве интересира

Во Албанија вакцинација на здравствените работници од ковид центрите

Индија почна со вакцинација на 300 милиони луѓе

ВИДЕО: Милион дози од кинеската вакцина „Синофарм“ пристигнаа во Србија

Бајден вети 100 милиони вакцинирани Американци во првите 100 дена од мандатот

Катерина Павлова-Николовска

Европските држави бесни, Фајзер доцни и испраќа помалку вакацини

Катерина Павлова-Николовска

СЗО: Примената вакцина не треба да биде услов за патување во странство

Жарко Настоски