Папата испрати порака до Израел и Палестина: Насилството убива, барајте дијалог

Од:

Папата Франциск ги повика израелските и палестинските власти да ги засилат напорите за барање дијалог, по неодамнешните смртоносни бомбашки напади во Ерусалим и судирите на окупираниот Западен Брег.

Во неделниот благослов што се одржа денеска пред десетици илјади собрани на плоштадот Свети Петар, Светиот Отец рече дека насилството ја убива иднината на двата народа.

Да потсетиме, во средата две бомби експлодираа на автобуски станици во предградието на Ерусалим, при што загина 16-годишно момче, а најмалку 14 лица беа повредени. Се чини дека станува збор за напад на палестински милитанти. Од здобиените повреди вчера почина 50-годишен маж.

Доцна вечерта во вторникот, израелските воени сили убија 16-годишно палестинско момче во судирите во градот Наблус, окупиран од Израел, на Западниот Брег.

Папата рече дека е загрижен поради зголемувањето на насилството во последните месеци.

„Насилството ја убива иднината, ги прекинува животите на најмладите и ја ослабува надежта за постигнување мир. Да се ​​молиме за овие млади луѓе кои загинаа и за нивните семејства, особено за нивните мајки. Се надевам дека и израелските и палестинските власти ќе се ангажираат повеќе силно во барањето меѓусебен дијалог, градење меѓусебна доверба, без која никогаш нема да се најде решение за мир во Светата земја“, заклучи папата.

Би можело да ве интересира

Израел ја нападна Газа по ракетирањето и покрај апелот за смирување на конфликтот

Горан Наумовски

Блинкен: Тажен сум поради загубените животи на „невините Палестици“

Папата Франциск го осуди насилството во Израел и на Западниот Брег, повика на дијалог и потрага по мир

Ана Ололовска

Израел предлага поблаги мерки за носење оружје

Ана Ололовска

Нетанјаху: Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио

Ана Ололовска

Борел: Израел да не користи смртоносна сила како одговор на нападите, освен во краен случај

Ана Ололовска