Папата го осуди нападот врз ирачкиот премиер како подмолен терористички чин

Од:

Папата Франциск денеска го осуди нападот со беспилотно летало врз резиденцијата на ирачкиот премиер Мустафа ал Кадими како „подмолен терористички чин“.

Ал Кадими не беше повреден кога во неделата врз неговиот дом во Багдад беа лансирани три дронови со експлозив. Неколку негови телохранители беа повредени.

Ватикан соопшти дека државниот секретар на Ватикан испратил порака до премиерот во име на папата Франциск кој во март го посети Ирак.

– Осудувајќи го овој подмолен чин на тероризам, Неговата Светост уште еднаш го изразува своето уверување дека со благослов на Севишниот Бог, на ирачкиот народ ќе му се потврди мудроста и силата да го води патот на мирот преку дијалог и братска солидарност, се вели во пораката.

Би можело да ве интересира

Повторно ракетирана воена база во Багдад

Ана Ололовска

Во Багдад соборени два дрона чија цел биле трупите на меѓународната коалиција

Ана Ололовска

Папата одржа миса на Бадник

А1он

Папата Франциск: Трошете за образование, а не за оружје

Ана Ололовска

Папа Франциск: Насилството врз жените е речиси сатанско

Ана Ололовска

Папата Франциск полни 85 години

Ана Ололовска