Папата ги посети украинските деца кои пристигнаа на лекување во Рим

Од:

Папата Франциско денеска ги посети децата бегалци од Украина кои се лекуваат во детската болница во Рим.

dobivaj vesti na viber

Деца заболени од рак, невролошки и други болести, но и повредените во нападите, на почетокот на војната во Украина беа донесени на лекување во Италија.

Портпаролот на Ватикан, Матео Бруни, рече, како што пренесува Catholic News Agency, дека некои од хоспитализираните деца биле повредени во нападите.

Папата Франциско застанал во секоја болничка соба во која биле украинските деца. Досега во болницата се примени 50 деца, но денеска само 19 се хоспитализирани.

На почетокот на оваа недела, папата Франциско се молеше за сите деца кои живеат „под бомби“, кои ја гледаат оваа страшна војна, кои немаат храна, кои мораат да избегаат оставајќи го својот дом.

Папата Франциско вчера изјави дека војната во Украина е „перверзна злоупотреба на моќта“ од лични интереси, што ги осудува беспомошните луѓе на насилство.

Папата не ја именуваше директно Русија, но употреби термини како „неприфатлива вооружена агресија“ за да ја нагласи својата позиција.

Би можело да ве интересира

Финска ќе ја затвори границата за руските туристи од утре

А1он

Русија утре и формално ќе ги анектира четирите украински региони

А1он

САД најави испраќање дополнително оружје за Украина

САД ги повика американските граѓани веднаш да ја напуштат Русија

Русија за анексијата: Ќе ги исполниме аспирациите на четирите региони

Кремљ: „Специјалната воена операција“ во Украина ќе продолжи се до целосна контрола врз Доњецката област

А1он