Папата Франциско загрижен поради хуманитарната криза во Сирија

Од:

Папата Франциско во писмото упатено до претседателот на Сирија, Башар ал Асад изрази загриженост поради хуманитарната ситуација во земјата и апелира на да се стави крај на осумгодишната војна.

Папата во писмото бара и безбедно враќање на милионите раселени лица, хумано постапување со политичките затвореници и продолжување на преговорите за политичкото решавање на конфликтот.

– Во срцето на оваа иницијатива е загриженоста на папата Франциско поради хуманитарната ситуација во Сирија, посебно во провинцијата Идлиб, изјави државниот секретар на Ватикан, кардинал Пјетро Паролин.

Асад, откако го доби писмото од папата, изјави дека е важно да се изврши притисок врз државите кои ги поддржуваат бунтовниците, кои сакаат да го соборат од власт.

Би можело да ве интересира

Најмалку 12 загинати при руски воздушни напади во Сирија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Нападната руска база во Сирија, одбиен напад со дронови

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Американците ги блокираа Русите на сред пат во Сирија, напнато било 15 минути

Предраг Петровиќ

Башеле: Во Сирија страдаат цивили и покрај примирјето

Ана Ололовска

Тројца турски војници загинаа во Сирија при експлозија на автомобил-бомба

Ана Ололовска

Околу 300.000 Сиријци раселени во руската офанзива на Идлиб

Ана Ололовска