Папата Франциск за првпат оди во посета на собир во Казахстан

Од:

Папата Франциск денеска ќе допатува во тридневна посета на Казахстан, каде ќе учествува на меѓународната верска средба, но нема да се сретне со рускиот православен патријарх Кирил, кој нема да присуствува на средбата.

dobivaj vesti na viber

Предвидено е папата Франциск во главниот град на Казахстан, Нур-Султан да се сретне со претседателот Касим-Џомарт Токајев и со дипломатите.

Во Нур-Султан, што до 2019 година се викаше Астана, ќе се одржи Седмиот Конгрес на лидерите на светските и традиционални религии.

Првпат папа учествува на собир организиран од казахстанската Влада.

На првиот ден од Конгресот, утре папата ќе има заедничка молитва и билатерални средби.

Средбата со рускиот православен патријарх Кирил, на која се надеваше Ватикан, нема да се одржи бидејќи рускиот верски лидер, кој жестоко ја брани руската агресија против Украина, нема да патува во Нур-Султан.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Папата испрати порака до Израел и Палестина: Насилството убива, барајте дијалог

Ана Ололовска

Папата увери дека Црквата работи на борбата против педофилијата

Горан Наумовски

Папата Франциск во Бахреин повика да не се прекршуваат човековите права на шиитите

Ана Ололовска

Папата Франциско упати молитви за жртвите од трагедијата во Сеул

Ана Ололовска

Папата Франциск: Калуѓерки и свештеници гледаат порнографија, од таму доаѓа ѓаволот

Ана Ололовска

Папата се сретна со францускиот претседател Емануел Макрон

Ана Ололовска