Папата Франциск со критика до рускиот патријарх Кирил: Бог е мир и не нè води по патот на војна

Од:

Папата Франциск денеска во Астана истакна дека Бог не ја насочува религијата кон војна, а медиуми пишуваат оти станува збор за имплицитна критика до рускиот православен патријарх Кирил, кој ја поддржува руската инвазија врз Украина и ја бојкотираше конференцијата на верските водачи во Казахстан.

dobivaj vesti na viber

На вториот ден од престојот во Казахстан, папата Франциск се обрати на Седмиот конгрес на лидерите на светските и традиционалните религии, собир каде присуствуваат христијани, Евреи, муслимани, будисти, хиндуси и лица од други вери.

Требаше да присуствува и патријархот Кирил, но, тој ги откажа учеството, а Руската православна црква, сепак, испрати своја делегација.

Кирил со ентузијазам ја поддржа руската инвазија на Украина, што ја гледа како бедем против декадентниот Запад. Неговиот став предизвика раздор со Ватикан и почна внатрешна побуна што доведе до прекин на врските на дел локални православни цркви со Руската православна црква, потсетуваат медиуми.

– Бог е мир. Тој секогаш нè води по пат кон мирот, никогаш по патот на војната, истакна папата.

Во време „обележано со неволјите на војната“, „неопходен е чекор напред“ што „мора да дојде од нас“, повика папата, не спомнувајќи ја директно ситуацијата во Украина.

– Самата осуда на екстремизмот не е доволна… Сè додека се шират нееднаквоста и неправдата, нема да има крај на вирусите дури и полоши од Ковид-19, вирусите на омразата, насилството и на тероризмот, подвлече папата, меѓу другото.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Папата испрати порака до Израел и Палестина: Насилството убива, барајте дијалог

Ана Ололовска

Папата увери дека Црквата работи на борбата против педофилијата

Горан Наумовски

Папата Франциск во Бахреин повика да не се прекршуваат човековите права на шиитите

Ана Ололовска

Папата Франциско упати молитви за жртвите од трагедијата во Сеул

Ана Ололовска

Папата Франциск: Калуѓерки и свештеници гледаат порнографија, од таму доаѓа ѓаволот

Ана Ололовска

Папата се сретна со францускиот претседател Емануел Макрон

Ана Ололовска