Папата Франциск разговараше со рускиот патријарх Кирил за војната во Украина

Од:

Поглабварот на Римокатоличката црква папата Фарнциск денеска разговараше со патријархот на Руската православна црква Кирил, з авојната во Украиан, пренесоа британските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Лондонски „Гардијан“ пренесува дека ова е првпат од почетокот на инвазијата на Русија врз Украина поглаварите на двете цркви воопшто да разговараат.

Папата Франциск, во неколку наврати во изминатите три недели повикуваше на прекин на воените дејствија и враќање кон дијалогот и предупредуваше на страшната сиромапштија што војната ја остава зад себе.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Папата Франциск со критика до рускиот патријарх Кирил: Бог е мир и не нè води по патот на војна

Ана Ололовска

Папата Франциск за првпат оди во посета на собир во Казахстан

А1он

Папата Франциск ја отслужи литургијата за прогласување на папата Јован Павле Први за блажен

Ана Ололовска

Папата Франциск утре ќе го беатифицира папата Иван Павле Први

Ана Ололовска

Папата ќе се сретне со кардиналите за да разговара за уставот на Ватикан

Ана Ололовска

Папата Франциск утре ќе устоличи нови кардинали

Ана Ололовска