Папата Франциск пристигна во Трансилванија, собрани околу 80.000 луѓе

Од:

Папата Франциск, кој е во посета на Романија, денеска пристигна во Мијеркуреја Чук, Трансилванија, каде се сретна со претставници на католичките заедници и го посети најголемото унгарско светилиште Сумулеу Чук.

dobivaj vesti na viber

Како што пренесуваат романските медиуми, десетици илјади католички верници, на дождливо време, го дочекаа Папата, а агенцијата Агерпрес наведува дека се собрале околу 80.000 луѓе.

Папата Франциск ќе одржи миса во манастирот Св. Марија, а меѓу присутните е и романската премиерка Виорика Данчила и неколку министри, како и унгарскиот претседател Јанош Адер, кој со сопругата е во приватна посета на Романија.

Поради лошите временските услови, бура со дожд и грмотевици, Папата мораше да го смени планот за патување, така што наместо со хеликоптер пристигна со автомобил преку планината Карпати, со тричасовно возење.

Оттаму исто така со автомобил ќе отпатува за Таргу Муреш, од каде со авион за Јаши, во Молдавија, пред враќањето во Букурешт.

Би можело да ве интересира

Папата увери дека Црквата работи на борбата против педофилијата

Горан Наумовски

Папата Франциск во Бахреин повика да не се прекршуваат човековите права на шиитите

Ана Ололовска

Папата Франциско упати молитви за жртвите од трагедијата во Сеул

Ана Ололовска

Папата Франциск: Калуѓерки и свештеници гледаат порнографија, од таму доаѓа ѓаволот

Ана Ололовска

Папата се сретна со францускиот претседател Емануел Макрон

Ана Ололовска

Папата: Одбивањето на мигрантите скандалозно, одвратно и грешно