Папата Франциск примен во болница, чека операција

Од:

Папата Франциск денеска е примен во болница во Рим на „закажана операција“ на дебелото црево, изјави портпаролот на Ватикан, Матео Бруни.

Бруни појасни дека 84-годишниот Папа страда од „симптоматска дивертикуларна стеноза“ на дебелото црево.

Не е познато точно кога ќе се изврши операцијата, за што Бруни рече дека Ватикан ќе објави ново соопштение.

Би можело да ве интересира

Папата Франциск: Абортусот е убиство, а Црквата не дозволува истополови бракови

А1он

Папата Франциск не ја прифати оставката на германскиот архиепископ по скандалот за сексуална злоупотреба

А1он

Папата Франциск во Словачка ги осуди предрасудите кон Ромите

А1он

Папата Франциск во Будимпешта се сретна со Виктор Орбан

Папата Франциск доби сертификат за вакцинација

Папата добро закрепнува по операцијата, наодите му се уредни

Жарко Настоски