Папата Франциск повика на солидарност со жртвите од СИДА

Од:

Папата Франциск денеска, по повод Светскиот ден за борба против СИДА-та, повика на обновување на солидарноста со луѓето кои живеат со ХИВ за да им се гарантира грижа во најсиромашните делови на светот.

dobivaj vesti na viber

Папата на општа аудиенција рече дека Светскиот ден за борба против СИДА-та е важен повод да се потсетиме на луѓето заразени со вирусот.

– Во некои делови од светот нема основна здравствена заштита. Се надевам дека е возможна обновена посветеност на солидарноста со цел да се гарантира ефективна и еднаква здравствена заштита (за луѓето кои живеат со ХИВ), рече Папата.

УНАИДС, програмата на ОН за ХИВ и СИДА во Женева, во понеделникот предупреди дека пандемијата на коронавирус ја ослабува борбата против СИДА-та во многу области и дека услугите за луѓето кои користат лекови за ХИВ се нарушени во 65 отсто од 130 земји.

СЗО наведува дека на крајот на 2020 година, 37,7 милиони луѓе во светот биле заразени со ХИВ, од кои повеќе од две третини во Африка.

Во писмото минатиот месец, Папата му се заблагодари на американскиот новинар Мајкл О’Лафлин кој напишал книга за работата на католиците кои им помогнале на жртвите од СИДА на почетокот на кризата во 1980-те години.

Би можело да ве интересира

Папата ја обвини Русија за агресија и империјализам во Украина

Папата ја осуди свирепоста на руските сили во војната во Украина, која можеби беше „предизвикана“

А1он

Папата Франциск ги одложи посетите на Конго и Јужен Судан поради повреда на коленото

А1он

Фон дер Лајен со папата Франциск разговараше за војната во Украина и кризата со храна

А1он

(ВИДЕО) Ковачевски: Взаемната доверба и пријателство со Ватикан е потврдена преку заедничкото историско, културно и религиско наследство

Катерина Павлова-Николовска

Ковачевски на папата Франциск му подарил бројаница со бисер и филигран и плоча од Влатко Стефановски

Катерина Павлова-Николовска