Папата Франциск повика на помирување во време на војна и судири

Од:

Папата Франциск денеска од Рим повика на помирување во светот, додека привршуваат годинешните прославувања на Велигденските празници според Грегоријанскиот календар.

„Расправиите, војните и кавгите да отстапат место за разбирањето и помирувањето“, изјави поглаварот на Католичката црква пред илјадниците верници на плоштадот Свети Петар во Рим после денешната молитва посветена на Света Марија.

Тој додаде дека луѓето треба да бидат преобратени со мир и правда.

Папата Франциск во неговите обраќања за време на католичките Велигденски празници многупати ја спомна војната во Украина, повикуваќи на прекин на борбите и упатувајќи молитви за луѓето во со војната разурнатата земја.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Папата ја осуди свирепоста на руските сили во војната во Украина, која можеби беше „предизвикана“

А1он

Папата Франциск ги одложи посетите на Конго и Јужен Судан поради повреда на коленото

А1он

Фон дер Лајен со папата Франциск разговараше за војната во Украина и кризата со храна

А1он

(ВИДЕО) Ковачевски: Взаемната доверба и пријателство со Ватикан е потврдена преку заедничкото историско, културно и религиско наследство

Катерина Павлова-Николовска

Ковачевски на папата Франциск му подарил бројаница со бисер и филигран и плоча од Влатко Стефановски

Катерина Павлова-Николовска

Папата ја критикуваше Русија: Мариупол е варварски бомбардиран