Папата Франциск повика на меѓународна солидарност со Либан

Од:

Папата Франциск денеска повика на меѓународна солидарност со Либан, по експлозијата што се случи оваа недела и уништи голем дел од Бејрут.

– Катастрофата што се случи во вторникот налага на сите нас, почнувајќи од либанскиот народ, да работиме заедно за општо добро на таа сакана земја, рече Папата по неделната молитва на плоштадот „Свети Петар“ во Ватикан.

Тој ги повика верските водачи во Либан да бидат пример во тоа, пренесува Гардијан.

– Црквата во Либан треба да биде со народот во овој момент кога му е потребна солидарност и сочувство, рече папата Франциск, повторувајќи го својот повик за помош од меѓународната заедница.

Би можело да ве интересира

Папата вели дека чувањето кучиња наместо деца ја одзема човечноста

А1он

Хамас: Експлозијата во бегалскиот камп во Либан е резултат на електричен дефект

Ана Ололовска

Најмалку 10 повредени во серија експлозии во палестински бегалски камп во Либан

Ана Ололовска

Либан воведува полициски час за невакцинираните лица

Ана Ололовска

Папата Франциск повика на солидарност со жртвите од СИДА

САД го честитаа Денот на независноста на Либан и го осудија терористичкиот напад во Ерусалим

А1он