Папата Франциск негативен на коронавирус

Од:

Папата Франциск, кој денеска како и секој ден водеше утринска миса во својата резиденција, е негативен на коронавирусот, пишуваат двата италијански весника „Месаџеро“ и „Фато Котидиано“.

Тие објавија дека поглаварот на Римокатоличката црква е тестиран вчера, откако истиот ден беше откриено дека е заразен еден свештеник кој долги години живее во резиденцијата на папата во Ватикан.

Тестирањето е извршено за сите лица кои работат во Куќата на Света Марта, особено за секретарите на папата. Сите резултати биле негативни, пишуваат весниците, повикувајќи се на внатрешни извори во Ватикан.

Светата столица не ја потврди службено оваа информација, како што не го коментираше ниту првото тестирање на папата Франциск на почетокот на март, кога тој имаше настинка.

Би можело да ве интересира

Пентагон испраќа 1.100 воени лекари во Њујорк

А1он

Преку апликација на мобилните телефони на Кипар ќе се следат контактите на заразените со Ковид-19

А1он

Прв смртен случај од Ковид-19 во Етиопија

А1он

Уште 115 починати во Холандија од коронавирусот

А1он

ВИДЕО: Во Србија 284 новозаразени од коронавирус, 7 смртни случаи

Ана Ололовска

Вонредно обраќање на кралицата Елизабета Втора поради Ковид-19

Ана Ололовска