Папата Франциск: Не ја користете пченицата како воено оружје

Од:

Властите да ја прекинат блокадата на извозот на пченица од Украина, повика денеска папата Франциск од Ватикан, јавија странски медиуми.

dobivaj vesti na viber

Тој смета оти пченицата не смее да се користи како „воено оружје“.

– Блокирањето на извозот на пченица од Украина навистина загрижува, затоа што од неа зависат животи на милиони луѓе, особено во сиромашните земји, додаде папата.

Тој „од срце повика да се вложат сите можни напори за да се реши проблемот, за да се гарантира универзалното право на храна“.

Обединетите Нации предупредуваат дека се влошува глобалната прехранбена криза и се обидуваат да договорат запирање на блокадата на извозот на укранските житарици.

Западни официјални лица ја обвинуваат Русија дека го уценува светот со храна.

Војната во Украина и санкциите против Русија предизвикаа голем раст на цените на житото, маслото за јадење, вештачките ѓубрива и на енергентите.

Папата често ја осудува инвазијата на Украина. Но, денеска за првпат зборуваше за глобална прехранбена криза, наведуваат медиуми.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Четврта средба на папата Франциско со трансродови лица

А1он

Зеленски предупредува на опасност од нова нуклеарна катастрофа слична на таа во Чернобил

А1он

ВИДЕО: Украина ги исмева руските туристи на Крим

Ана Ололовска

Летонските пратеници ја прогласија Русија за спонзор на тероризмот

А1он

Украина објави нови проценки за руските загуби

Ана Ололовска

Експлозии во Белорусија

Ана Ололовска