Папата Франциск користеше инвалидска количка

Од:

Папата Франциск денеска во јавност користеше инвалидска количка поради постојана болка во коленото.

dobivaj vesti na viber

На приемот на група калуѓерки во ватиканската Сала Павле Шести за општа аудиенција, папата бил донесен на своето место на сцената, а потоа му помогнале да излезе од инвалидската количка и да седне на седиштето.

Тој во изминатиот еден месец неколку пати морал да ги откажува или намали своите активности поради болки во десното колено.

Неколку пати за време на велигденскиот период минатиот месец Франциск делегираше надбискуп или кардинал да служи миса додека тој седеше на мисите во базиликата Свети Петар, а своите проповеди ги читаше седејќи.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Папата Франциск: Не ја користете пченицата како воено оружје

Ана Ололовска

Папата ја предводеше светската молитва за мир во Украина и другите со војна погодени држави

Ана Ололовска

Папата: Орбан ми кажа дека Путин планира да ја заврши војната на 9 мај

Ана Ололовска

Папата Франциск бара средба со Путин, Москва засега без одговор

Ана Ололовска

Папата Франциск повторно повика на велигденско примирје

Ана Ололовска

Папата повика на велигденско примирје во Украина

Ана Ололовска