Папата Франциск ги одложи посетите на Конго и Јужен Судан поради повреда на коленото

Од:

Папата Франциск ги одложи посетите на Конго и Јужен Судан, планирани за јули, поради проблеми со коленото.

dobivaj vesti na viber

Папата Франциск веќе еден месец користи инвалидска количка бидејќи ги истегна лигаментите на коленото поради што отежнато оди и стои.

– По барање на неговите лекари, посетата е одложена за да не се загрозат резултатите од терапијата со која го лекува коленото, се наведува во денешното соопштение на Ватикан.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Папата Франциск на годишнината од експлозијата во Либан се помоли за семејствата на жртвите

А1он

Папа Франциск: Ќе успорам или ќе се повлечам, папата можете да го смените

Папата на миса во Канада повика да заврши маргинализацијата на домородците

Папата Франциск првпат именува жени во советодавниот одбор на бискупи

Папата ја обвини Русија за агресија и империјализам во Украина

Папата ја осуди свирепоста на руските сили во војната во Украина, која можеби беше „предизвикана“

А1он