Папата Франциск бара средба со Путин, Москва засега без одговор

Од:

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск потврди дека побарал средба со рускиот претседател Владимир Путин во Москва за да се обиде да ја запре војната во Украина, но дека се уште не добил одговор.

dobivaj vesti na viber

Во интервјуто објавено денеска за римскиот дневен весник „Кориере дела сера“, папата рече и дека патријархот на Руската православна црква Кирил, кој, според западни медиуми, ја поддржувал војната „не може да стане ѓакон на Путин“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Санчез до Путин: Нема да победиш во војната против Украина

Ана Ололовска

Путин сака да ги подобри односите со талибанците во Авганистан

Ана Ололовска

Џонсон: Путин да беше жена, немаше да ја нападне Украина

Ана Ололовска

Путин пристигна во Таџикистан, првата станица на патувањето во Централна Азија

А1он

Путин го потврди учеството на самитот на Г20 во Индонезија

А1он

Путин првпат од почетокот на војната патува надвор од Русија