Папата Франциск бара примирје во Украина по повод православниот Велигден

Од:

Папата Франциск се приклучи на повикот на генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш за прекин на огнот во Украина на Велигден, кој православните верници го слават на 24 април, соопшти Светата столица.

– Светата столица и Светиот Отец се придружуваат на повикот кој на 19 април го упати Антонио Гутереш, генералниот секретар на Обединетите нации, во договор со Неговата Светост Свјатослав Шевчук, поглавар на Грчката католичка црква во Украина, за прекин на огнот на Велигден по Јулијанскиот календар, на 24 април, се вели во соопштението од Ватикан.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Убиен проруски началник, украински дипломат објави фотографија од телото: „Елиминиран еден од предавниците“

Ана Ололовска

Британско разузнавање: Украинците заробиле руски пилот платеник откако бил соборен авионот

Ана Ололовска

Зеленски: Украина не е тампон зона меѓу Западот и Русија, таа во иднина ќе биде членка на ЕУ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Хајдај: Бранителите мора да се повлечат од Северодоњецк

Ана Ололовска

Украина: Американските ракетни системи „ХИМАРС“ пристигнаа во земјата

А1он

УНЕСКО: Повеќе од 150 објекти од културата во Украина делумно или целосно уништени

Катерина Павлова-Николовска