Папата донираше половина милион долари за мигрантите во Мексико

Од:

Папата Фракциско донираше половина милион долари помош за мигрантите во Мексико и за локални организации што им обезбедуваат храна, засолниште и други средства за живот.

dobivaj vesti na viber

Парите ќе бидат за 27 локални проекти промовирани од 16 мексикански епархии и верски заедници.

Илјадници имигранти од Хондурас, Ел Салвадор и Гватемала пристигнаа во Мексико во последниве неколку месеци. Сепак, американските власти не им дозволуваат да влезат во САД.

Помошта од папата е наменета за повеќе од 75.000 луѓе кои пристигнале во Мексико во 2018 година од централно-американските држави.

Би можело да ве интересира

Папата ја обвини Русија за агресија и империјализам во Украина

Најавена средба на претседателите на САД и Мексико, на која ќе разговараат за прашањето на мигрантите

А1он

Шест полицајци загинаа во вооружен напад на северот на Мексико

Ана Ололовска

Мексико го казни Гугл со речиси 240 милиони долари

Ана Ололовска

Мексиканските власти пронајдоа камион со 377 мигранти од 14 земји

Ана Ололовска

Папата ја осуди свирепоста на руските сили во војната во Украина, која можеби беше „предизвикана“

А1он