Папата Бенедикт Шеснаесетти призна дека лажел во истрагата за педофилија во католичката црква

Од:

Почесниот папа Бенедикт Шеснаесетти призна дека дал лажна изјава за време на истрагата за сексуална злоставување во Германската католичка црква, во изјава објавена преку неговиот приватен секретар Георг Гансвајн и објавена на веб-страницата на Ватикан Њуз.

dobivaj vesti na viber

Спротивно на она што тој првично го кажа, Бенедикт учествувал на состанок во 1980 година како надбискуп на Минхен и Фрајзинг, на кој се разговарало за свештеник кој постојано привлекувал внимание за сексуална злоупотреба на деца, јави ДПА.

Тој свештеник подоцна бил вратен како пастор во Баварија.

Грешката „не е направена со лоша намера“, туку е „резултат на превид во уредувањето на неговата изјава“, се вели во соопштението од кабинетот на Јозеф Рацингер, роденото име на пензионираниот папа.

Тој рече дека му е „многу жал“ за грешката и изрази надеж дека може да му се прости, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

Тужба против папата Бенедикт поради свештеник педофил

Ана Ололовска

Речиси 200 свештеници од католичката бискупија во Минстер осомничени за злоставување деца

А1он

Шпанија ја започна првата официјална истрага за злоупотреба на деца во Католичката црква

А1он

Бискупот од Келн понуди оставка поради скандалите со сексуална злоупотреба

Ана Ололовска

Откриено уште едно долгогодишно злоставување деца во католички интернат

Поранешниот папа Бенедикт се извини на жртвите на сексуална злоупотреба во Католичката црква

Катерина Павлова-Николовска