Папата апелира за мир во регионот на Кавказ, по денешните судири во Нагорно Карабах

Од:

Папата Франциск денеска изјави дека се моли за мир во регионот на Кавказ по обновените судири меѓу Ерменија и Азербејџан за спорната територија Нагорно-Карабах.

„Се молам за мир на Кавказ и ги замолувам страните во конфликтот да направат гестови на добра волја и братство што може да доведат до решавање на проблемите, но не со употреба на сила и оружје, туку преку дијалог и преговори“, рече папата Франциск.

Германската агенција појаснува дека во обраќањето до насобраните верници на плоштадот Свети Петар во Ватикан за неговата неделна порака, лидерот на 1,3 милијарди католици низ светот ги повикува верниците да му се придружат во тивките молитви.

Нагорно-Карабах, иако е меѓународно признат како дел од претежно муслиманскиот Азербејџан, се наоѓа под контрола на ерменски христијански сепаратисти.

Би можело да ве интересира

Папата вели дека чувањето кучиња наместо деца ја одзема човечноста

А1он

САД ги поздравуваат чекорите преземени од Турција и Ерменија за нормализирање на односите

А1он

Парламентот на Ерменија усвои закон со кој можат да се отпуштаат невакцинирани работници

А1он

Меѓународниот суд на правдата им нареди на Азербејџан и Ерменија да престанат да поттикнуваат омраза

А1он

Папата Франциск повика на солидарност со жртвите од СИДА

Петнаесет ерменски војници убиени во судир со азербејџанската војска

А1он