Папагал ги откри убијците на својата газдарица

Од:

Двајца мажи во Индија беа осудени на доживотен затвор за убиство, пред се благодарение на „сведочењето“ на папагалот кој бил во куќата за време на злосторството.

Аша Шарма и Рони Маси беа осудени на доживотен затвор, плус парична казна од 72.000 рупии (874 долари), откако Аша призна дека ја убил својата тетка Нилам Шарма, со соучесништво на неговиот пријател, пренесува India Today.

Во февруари 2014 година, двајцата влегле во куќата на жртвата додека нејзиниот сопруг Виџеј и децата биле отсутни, ја избоделе 14 пати, па дури и девет пати го изболе нејзиното куче.

Главната причина за злосторството е грабеж, бидејќи Аша знаел каде се парите и накитот во куќата, бидејќи често престојувал таму.

По убиството полицијата не нашла траги, но им помогнал папагал.

Веднаш по убиството, птицата престанала да јаде, да пие и да зборува, што го навело сопругот на жртвата Виџај да помисли дека можеби папагалот бил сведок на злосторството.

Виџеј потоа почнал да ги вика имињата на лицата за кои се сомневал дека би можеле да го извршат убиството пред него, па папагалот бурно реагирал на името на Ашу и почнал да вика „Ашу-Ашу“.

Виџеј Шарма потоа побарал од полицијата да го испрашува Ашу, кој на крајот признал дека тој, заедно со Меси, ја убиле Нилам.

Во текот на судењето се споменуваше папагалот, но тоа „сведоштво“ сепак не беше прифатено како доказ за судот, поради законски ограничувања.

Папагалот не доживеа да го види судот, бидејќи умре половина година по Нилам.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Невина жена беше во затвор 20 години за смртта на нејзините четири деца: Ја осудија на смрт, па ја помилуваа

Горан Наумовски

Две години се подготвуваше за крвна одмазда: Изет со осум истрели го одмазди убиениот брат

( ВИДЕО) Мост се урна по втор пат за 14 месеци: 200 милиони долари отидоа во вода

(ВИДЕО) Нови детали за убиството во Љубљана: Убиените двајца мажи наводно му должеле пари на убиецот

Горан Наумовски

ВИДЕО: Најголемиот судир на возови во Индија во последните 20 години, повеќе од 280 загинати

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Се зголемува бројот на загинатите во железничката несреќа во Индија, повеќе од 200 патници се заробени во вагоните

Горан Наумовски