Папа Франциск: Запрете со масакрот

Од:

Папата Франциск денеска упати остра осуда за рускиот напад врз Украина.

dobivaj vesti na viber

– Во името на Бога, нека се слушне плачот на страдалниците и нека престанат бомбардирањата и нападите, рече тој за време на неговата неделна молитва на плоштадот Свети Петар во Ватикан.

– Во името на Бога, ве молам, престанете со овој масакр, повика папата.

Бомбардирањето на детски болници и цивилни цели е „варварско“ и нема „валидна стратешка причина“, додаде тој.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Папата Франциск со критика до рускиот патријарх Кирил: Бог е мир и не нè води по патот на војна

Ана Ололовска

Папата Франциск за првпат оди во посета на собир во Казахстан

А1он

Папата Франциск ја отслужи литургијата за прогласување на папата Јован Павле Први за блажен

Ана Ололовска

Папата Франциск утре ќе го беатифицира папата Иван Павле Први

Ана Ололовска

Папата ќе се сретне со кардиналите за да разговара за уставот на Ватикан

Ана Ололовска

Папата Франциск утре ќе устоличи нови кардинали

Ана Ололовска