Папа Франциск: Војната во Украина би била лудост

Од:

Папата Франциск денеска изјави дека војната во Украина ќе биде лудило и изрази надеж дека тензиите меѓу Украина и Русија може да се надминат преку мултилатерален дијалог.

dobivaj vesti na viber

На општата аудиенција, папата Франциск им се заблагодари на оние кои учествуваа на неговиот Меѓународен ден на молитва за мир во Украина, одржан на 26 јануари, пренесуваат британските медиуми.

-Да продолжиме да му се молиме на Богот на мирот за тензиите и воените закани да бидат надминати преку сериозен дијалог и преговорите во рамките на Нормандискиот формат да придонесат за таа цел, рече папата, алудирајќи на разговорите во кои учествуваат Русија и Украина, поддржани од Германија и Франција.

„И да не заборавиме дека војната е лудост“, кажа поглаварот на Римокатоличката црква.

Избор: МИА

Би можело да ве интересира

Германија подготвува испорака на стотици генератори во Украина

А1он

Украинската амбасада во Загреб доби крвав пакет со животински очи

А1он

Бугарија ќе и обезбеди на Украина лесно оружје и муниција

А1он

САД сакаат да ги префрлат системите за ПВО од Блискиот Исток во Украина

А1он

Поради сомнителна пратка опсада околу украинскиот конзулат и во Чешка

А1он

Околу 40 проценти од украинската елекетрична мрежа е вон функција

А1он