Папа Франциск: Помислете на децата

Од:

Папата Франциск денеска апелираше за завршување на војната во Украина, истакнувајќи оти судирот има последици врз децата.

dobivaj vesti na viber

– Никогаш војна! Прво помислете на децата, на оние кои се лишени од надежта за достоинствен живот: мртви или повредени деца, сирачиња, деца кои си играат со остатоците од војната. Во името на Бога, престанете, напиша поглаварот на Римокатоличката црква на Твитер.

Украинските власти и Високиот комесаријат за човекови права на Обединетите нации тврдат дека од почетокот на руската воена интервенција врз Украина загинале десетици деца.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Папата Франциск со критика до рускиот патријарх Кирил: Бог е мир и не нè води по патот на војна

Ана Ололовска

Папата Франциск за првпат оди во посета на собир во Казахстан

А1он

Папата Франциск ја отслужи литургијата за прогласување на папата Јован Павле Први за блажен

Ана Ололовска

Папата Франциск утре ќе го беатифицира папата Иван Павле Први

Ана Ололовска

Папата ќе се сретне со кардиналите за да разговара за уставот на Ватикан

Ана Ололовска

Папата Франциск утре ќе устоличи нови кардинали

Ана Ололовска