Папа Франциск: Борбата со климатските промени да биде над партиски интереси

Од:

Папата Франциско ги повика членовите на парламентите ширум светот да ја надминат тесната рамка на политиката на партијата, со цел брзо да се постигне договор за борба против климатските промени.

Папата им се обрати на парламентарците кои беа во Рим на подготвителната средба пред годишната конференција на ОН за климата, што почнува во Глазгов, Шкотска, на 31 октомври.

Папата се повика на заеднички апел што тој и другите верски водачи го потпишаа оваа недела, повикувајќи ги владите да се посветат на амбициозните цели на конференцијата на ОН, која експертите ја гледаат како клучна можност за справување со заканата од глобалното затоплување.

„За да се соочиме со овој предизвик, секој има своја улога. Политичките и владините лидери се особено важни и навистина пресудни“, рече папата пред парламентарците од многу земји на кои беше домаќин.

Би можело да ве интересира

Претставничкиот дом на Конгресот ја изгласа програмата на Бајден за социјална заштита и за борба против климатските промени

А1он

Последни преговори за договорот од климатската конференција КОП26 во Глазгов

Катерина Павлова-Николовска

Тунберг на протест во Глазгов: КОП26 е неуспех

А1он

Нуредини: Чистата енергија е клучот за намалени климатски промени и поздрава иднина

А1он

Папата ја назначи првата жена на чело на Гувернаторатот на Ватикан

А1он

УНИЦЕФ: Климатските промени се закануваат на една милијарда деца ширум светот

А1он