Паника во Северна Ирска: Полицијата пронашла четири бомби пред посетата на Бајден

Од:

Полицијата во Северна Ирска денеска соопшти дека на гробиштата во Креган, во близина на Дери, пронашла четири предмети за кои постои сомневање дека се таканаречени бомби со цевки. Според Ројтерс, полицијата извршила инспекција на јавната безбедност, неколку часа пред посетата на американскиот претседател Џо Бајден на Северна Ирска.

„Откривањето на овие уреди беше уште еден застрашувачки и вознемирувачки развој“, рече помошник началникот на полицијата Боби Синглтон.

Според извештаите, Бајден доаѓа во Белфаст во политички чувствителен период за Северна Ирска, бидејќи се одбележува 25-годишнината од мировниот договор кој во голема мера стави крај на повеќегодишните конфликти во таа земја.

Синглтон додаде дека истрагата ќе ја преземе Единицата за истраги за тероризам.

Би можело да ве интересира

Пред домот на американскиот претседател: Вооружен маж носи пароли со кои го навредува Бајден

Трамп: Проблемот не е во тоа што Бајден е стар, туку во тоа што е неспособен

Претставничкиот дом отвори истрага за импичмент на Џо Бајден

Горан Наумовски

ВИДЕО: Портпаролката на Бајден му ја прекина прес конференцијата на среде реченица

(ВИДЕО) „Јуриш на поклонети пари„: Се расипаа банкоматите во Ирска, луѓето грабаа по 1000 евра

ФБИ уби маж кој му се закануваше на Бајден

Горан Наумовски