Палестинците ја осудија изјавата на Помпео, Израелците ја поздравија

Од:

Портпаролот на палестинскиот претседател Махмуд Абас, Набил Абу Рдене синоќа ја осуди изјавата на американскиот државен секретар Мајк Помпео дека САД го омекнуваат ставот за изградба на израелските населби во окупираниот Западен Брег.

– Американската администрација го изгуби кредибилитетот да има каква било иднина во мировниот процес, рече тој, додавајќи дека тоа е нелегално според меѓународното право.

Од кабинетот на Нетанјаху, одлуката беше поздравена со коментар дека промената на политиката претставува „коригирање на историската грешка“ во врска со населбите.

– Оваа политика ја отсликува историската вистина дека еврејскиот народ не е странски колонист во Јудеја и Самарија (израелски имиња за Западниот Брег)“, се вели во соопштението.

Ривалот на Нетанјаху, Бени Ганц, исто така, ја поздрави најавата на Помпео, велејќи дека тоа покажува цврст став за Израел и посветеност на безбедноста и иднината на целиот Блискиот исток.

По вчерашната изјава на Помпео за омекнување на американскиот став за израелските населби, тој го отфрли правното мислење на Стејт департментот од 1978 година според кое изградбата на населби на окупираните територии не е во согласност со меѓународното право.

Според него, администрацијата на Трамп смета дека правните прашања за населбите се прашања на израелските судови.

– Тешката вистина е дека никогаш нема да има правно решение за конфликтот и оти аргументите за тоа кој е во право, а кој греши, како прашање од меѓународното право, нема да донесе мир, вели Помпео.

Правното мислење за населбите од 1978 година е познато како Ханселов Меморандум и се заснова делумно на Жeневската конвенција за забрана на населување цивили во окупираната територија.

Би можело да ве интересира

Климатските трошоци во САД можат да им помогнат на руралните заедници да ја прифатат зелената агенда

Ана Ололовска

Бајден одобри 100 милиони долари од Фондот за итни случаи за авганистанските бегалци

Ана Ололовска

Петгодишно момче од САД почина од Ковид-19, родителите мислеле дека има труење со храна

Жарко Настоски

САД купиле уште 200 милиони дози од вакцината на Фајзер

Жарко Настоски

Пелоси одби двајца Републиканци за комисијата за истрага на нападот на Конгресот, Мекарти ги повлече сите кандидати

САД и Германија се договорија за спорниот гасовод „Северен поток 2“, пишува „Вашингтон пост“

Жарко Настоски