Палестина не ја сака израелската донација вакцини против Ковид-19

Од:

Палестинските власти го откажаа договорот со кој Израел требаше да донира најмалку еден милион вакцина против Ковид-19.

Објаснувањето е дека вакцините „Фајзер“ планирани за донацијата биле на крај на рокот за употреба.

Израел објави дека не му се потребни вакцините чиј рок истекува и дека треба да бидат искористени за забрзување на процесот на вакцинација во Палестина. За возврат, Палестина требаше да му достави на Израел идентичен број вакцини „Фајзер“ кои ги очекува од производителот.

Палестинскиот министер за здравство Маи Алкаила објасни дека им било најавено дека рокот на вакцините истекува во јули и август, но потоа било констатирано дека на нив стои оти рокот им е до јуни. Тој вели дека едноставно нема време да бидат искористени.

Би можело да ве интересира

Во Израел за првпат по четири месеци има над 2.000 новозаразени во еден ден

Жарко Настоски

Хјуман рајтс воч: Израелските злосторства очевидни во војната во Газа

Ана Ололовска

Израел повторно бомбардираше палестински позиции во Појасот Газа

Ана Ололовска

Од Израел полета првиот директен комерцијален лет за Мароко

Ана Ололовска

Израелската армија го гранатираше јужниот дел на Либан како одговор на истрелувањето две либански ракети

Ана Ололовска

Од Либан утринава лансирани две ракети врз Израел, нема загинати и штети

Ана Ололовска