Пакистанскиот премиер отпатува во Иран во обид да ги смири тензиите во регионот

Од:

Премиерот на Пакистан, Имран Кан, денеска отпатува во Иран за да се обиде да ги намали тензиите меѓу Иран и Саудиска Арабија.

Министерството за надворешни работи на Пакистан соопшти дека посетата на Кан на Техеран ќе се фокусира на „мирот и безбедноста во регионот“.

Кан ќе се сретне со врховниот лидер во Иран, ајатолахот Али Хамнеи и со претседателот Хасан Рохани.

По Техеран, Кан ќе отпатува за Ријад, главниот град на Саудиска Арабија. Пакистан е близок сојузник на Саудиска Арабија, но се обидува дипломатски да балансира меѓу Техеран и Ријад.

Би можело да ве интересира

Поради загадувањето на воздухот затворени основните училишта во Техеран

Зариф: Европејците не ги исполнија обврските од договорот

Ана Ололовска

ЕУ, Берлин, Париз и Лондон бараат Иран да се придржува до нуклеарниот договор

Меѓународната агенција за атомска енергија откри збогатен ураниум на непријавена локација во Иран

Рохани: Нуклеарниот договор овозможува укинување на оруженото ембарго

Ана Ололовска

Иран го зголеми дневното производство на ниско збогатен ураниум

Ана Ололовска