Пакистанскиот премиер отпатува во Иран во обид да ги смири тензиите во регионот

Од:

Премиерот на Пакистан, Имран Кан, денеска отпатува во Иран за да се обиде да ги намали тензиите меѓу Иран и Саудиска Арабија.

Министерството за надворешни работи на Пакистан соопшти дека посетата на Кан на Техеран ќе се фокусира на „мирот и безбедноста во регионот“.

Кан ќе се сретне со врховниот лидер во Иран, ајатолахот Али Хамнеи и со претседателот Хасан Рохани.

По Техеран, Кан ќе отпатува за Ријад, главниот град на Саудиска Арабија. Пакистан е близок сојузник на Саудиска Арабија, но се обидува дипломатски да балансира меѓу Техеран и Ријад.

Би можело да ве интересира

Се испитува одговорноста на пилотот за падот на пакистанскиот авион

Ана Ололовска

Венецуела со авиони ги штити иранските танкери

А1он

Експерти од Ербас го истражуваат падот на авионот во Пакистан

Ана Ололовска

Рохани: Ќе се одмаздиме на САД ако направат проблем на нашите танкери

А1он

Пронајдена црната кутија од авионската несреќа во Пакистан во која загинаа 97 луѓе

А1он

Aвионска несреќа направи голема штета во Пакистан

А1он