Пакистанскиот министер за здравство поднесе оставка

Од:

Пакистанскиот министер за здравство Зафар Мирза, насред пандемијата со Ковид-19, вчера поднесе оставка поради неговото двојно државјанство.

Мирза е помеѓу неколкуте специјални помошници на премиерот, кои се соочија со критики од опозициските партии поради нивните двојни државјанства. И советничката Тaња Аидрус поднесе оставка поради двојното државјанство.

Мирза во изјавата за неговиот имот не навел дека има друго државјанство освен пакистанското.

Во Пакистан регистрирани се 276.288 инфицирани лица со новиот коронавирус, од кои 5.892 смртни случаи.

Би можело да ве интересира

Пакистанскиот премиер сака јавни бесилки за силувачите, но тоа може да му ги расипе односите со ЕУ

А1он

Најмалку 19 загинати во одрон на карпи во рудник за мермер во Пакистан

А1он

Тридневни монсунски дождови во Пакистан, најмалку 90 загинати

Ана Ололовска

Најмалку 50 луѓе настрадаа во монсунско невреме во Пакистан

А1он

Петмина пакистански командоси загинаа во акција против талибанци

Ана Ололовска

Пакистанската армија повторно нападна индиски цели во Кашмир

Ана Ололовска