Пакистанскиот град Лахор утринава е најзагадениот град во светот

Од:

Пакистанскиот град Лахор утрово е најзагадениот град во светот, објави швајцарската компанија за следење на квалитетот на воздухот IQAir.

На второ место до 10.00 часот беше Њу Делхи, а трета беше Дака.

Голем облак од смог и воздух полн со отровни честички ги принуди луѓето денеска да останат дома и да не излегуваат без потреба. Лекарите препорачаа луѓето да носат маски за да се заштитат од вдишување токсични материи кои можат да предизвикаат тешки респираторни заболувања и да влијаат на прераната смрт.

Лахор порано беше познат како град на градини, но брзата урбанизација и порастот на населението го уништија зеленилото.

Би можело да ве интересира

Пакистанскиот парламент ја одобри хемиската кастрација во новиот закон против силување

А1он

Пакистан објави прекин на огнот со талибанците

Ана Ололовска

Најмалку 23 лица загинаа во Пакистан откако автобус падна во провалија

А1он

Четири лица загинаа во бомбашки напад врз возило на пакистанските безбедносни сили

А1он

Пакистанец ги запалил ќерките и внучињата оти едната од нив се омажила против негова волја

Предраг Петровиќ

Еден полицаец загина, 15 лица повредени во експлозија на бомба во Пакистан

А1он