Пакистан: Во пожарите досега избројани 289 жртви

Од:

Во текстилната фабрика во Карачи досега се извадени телата на 264 жртви, а од фабриката во Лахоре, 25 тела.

Шефот на пожарникарската служба во Карачи изјавил дека фабриката била многу опасна, лошо градена и без помошни излези во случај на опасност.

„Фабриката е голема, многу работници биле на работните места. Во овој момент е тешко да се утврди колку од нив успеале да се спасат“ – изјавил Мухамед Хусеин, официјално лице од градската управа.

Поголемиот број од жртвите биле заробени во внатрешноста на фабриката и настрадале од задушување и труење, а допoлнително огнот им ги изгорел телата.

„Сопствениците водат повеќе сметка за текстилот отколку за вработените“ – вика еден од работниците -„ да немаше метални решетки на прозорците, многу животи ќе беа спасени. Фабриката беше пренaтрупана со облека и текстил. Кој ќе се пожалеше добиваше отказ“.

Би можело да ве интересира

Се испитува одговорноста на пилотот за падот на пакистанскиот авион

Ана Ололовска

Експерти од Ербас го истражуваат падот на авионот во Пакистан

Ана Ололовска

Пронајдена црната кутија од авионската несреќа во Пакистан во која загинаа 97 луѓе

А1он

Aвионска несреќа направи голема штета во Пакистан

А1он

ВИДЕО: Авионска несреќа во Пакистан

Ана Ололовска

Прв економски пад на Пакистан во 68 години

Ана Ололовска

Leave a Comment

15 − 2 =