Пакистан: Во експлозија во рудник загинаа деветмина рудари

Од:

Девет рудари загинаа во денешната експлозија на гас во рудник за јаглен во северозападниот дел на Пакистан, потврди шефот на истражниот тим, назначен од Владата.

Тој додаде дека експлозијата била предизвикана од искри.

Во моментот на несреќата во рудникот имало 13 рудари, пронајдени се безживотните тела на девет жртви, а четворица рудари се извлечени од урнатините со тешки повреди, изјави Аднан Фарид, заменик началник на областа.

Во владиниот извештај се вели дека акумулацијата на гас ја предизвикала експлозијата, но не се наведува за каков тип на гас станува збор.

Рударите и претходно се жалеле на недостиг на заштитна опрема и лоши услови за работа, кои се главна причина за честите несреќи.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Две одделни убиства на девојчиња од нивните татковци во Пакистан

Ана Ололовска

Пакистан без струја поради хаварија на електричната мрежа

Ана Ололовска

Бомбашки напад врз воз во Пакистан, има повредени

А1он

Пакистанскиот премиер Шариф му предложи на индискиот колега Моди да разговараат за сите отворени прашања

Ана Ололовска

ОН: Донаторите му ветија на Пакистан повеќе од девет милијарди долари за санирање на последиците од поплавите

Ана Ололовска

Пакистан ќе добие девет милијарди долари за закрепнување од поплавите и адаптација на климатските промени

Ана Ололовска