Пакистан уверува дека ќе одговори на секоја индиска агресија во Кашмир

Од:

Пакистанскиот премиер, Имран Кан, денеска ја предупреди Индија дека неговата земја е подготвена да одговори на секоја агресија во спорниот регион Кашмир, подвлекувајќи дека можеби е дојден моментот во кој Исламабад ќе му оддржи лекција на Њу Делхи, пренесоа француските медиуми.

-Пакистанската армија има информации дека планираат да направат нешто во Кашмир. Тие се подготвени и ќе дадат солиден одговор, изјави Кан за време на говорот во Музафарабад, главниот град на пакистанскиот дел од Кашмир.

„Одлучивме дека доколку Индија изврши некаков вид прекршување, ние ќе се бориме до крајот“, подвлече пакистанскиот премиер.

Би можело да ве интересира

Најмалку четворица загинати во престрелка помеѓу индиската и пакистанската армија во Кашмир

Пакистанскиот премиер отпатува во Иран во обид да ги смири тензиите во регионот

Прекинато судењето на лекарот кој и помогна на ЦИА околу Бин Ладен

Татјана Ташкова

Индија ја обвинува пакистанската тајна служба дека земјата ја преплавила со лажни пари

Ана Ололовска

Кан: Судир меѓу Пакистан и Индија би можел далеку да одекне

Уште еден земјотрес во пакистанскиот дел на Кашмир