Пакистан го ослободи осудениот за обезглавувањето на американскиот новинар Перл

Од:

Пакистанскиот Врховен суд денеска наложи ослободување од затвор на терористот Ахмед Омар Саид Шеик, кој во 2002 година беше осуден за киднапирање и убиство на американскиот новинар Даниел Перл.

За убиството на Перл во 2002 година беа уапсени четири мажи и осудени за киднапирање и убиство на новинарот на Волстрит Џурнал. Шеик, кој е британски државјанин, тогаш беше осуден на смртна казна, но во април 2020 година Вишиот суд во пакистанската провинција Синд ги ослободи тројцата осуденици, а смртната казна за Шеик ја преиначи во доживотен затвор повикувајќи се на недостиг на докази.

Врховниот суд на Пакистан на 28 јануари годинава донесе ослободителна пресуда за Шеик.

Перл (38) истражувал исламистички милитанти во Карачи по нападите во САД на 11 септември 2001 година, а се појави и видео на кое се гледа како тој е обезглавен неколку недели откако бил киднапиран.

Улогата на Шеик во убиството на Перл долго време беше доведена во прашање. За 47-годишниот маж се знае дека учествувал во киднапирањето на новинарот, кој известувал за активностите на Ал Каеда во Карачи, но никогаш не било утврдено дали тој исто така учествувал во неговото убиство.

Би можело да ве интересира

Медведев: Се заканува трајна нестабилност, односите меѓу Русија и САД вратени во времето на Студената војна

Ана Ололовска

Бајден на самитот на НАТО лично ќе ги обновува односите со Европа

Жарко Настоски

Осуденик на смрт бара да го стрелаат, било помалку болно од инјекција

Жарко Настоски

САД се обврзаа да испуштаат двојно помалку штетни гасови до 2030 година

Жарко Настоски

Конгресмените усвоија закон со кој спречуваат нова „забрана за муслиманите“ во САД

Ана Ололовска

Бајден: Остварена е целта од 200 милиони дози вакцини за 100 дена

Ана Ололовска