Пакистан ги затвора училиштата поради коронавирусот

Од:

Училиштата во Пакистан од денеска се затворени, а испитите се одложени со цел да се спречи ширењето на новиот коронавирус.

Додека се очекува студентите од држаните и приватните факултети ќе продолжат со настава до 24 декември, кога почнува зимскиот распуст, што ќе трае до 11 јануари.

– Сите напори ќе бидат вложени да се продолжи со настава од дома, изјави во понеделникот пакистанскиот министер за образование Шафкет Махмуд.

Одлуката за затворање на училиштата е донесена поради зголемување на бројот на новозаболени со Ковид-19.

Во Пакистан вчера се пријавени 3.306 нови слуачи и 40 смртни случаи, а хоспитализирани се 2.485 пациенти. Во Пакистан досега се регистрирани 386.198 инфицирани и 7.843 починати од последици од новиот коронавирус.

Би можело да ве интересира

Борел: На светот му треба американско лидерство во борбата со Ковид-19

Ана Ололовска

Во Германија поради Ковид-19 продолжува „заклучувањето“ до 14 февруари

Ана Ололовска

294 новозаразени со коронавирус во Косово, починале деветмина пациенти

Жарко Настоски

Британски пилот излезе од болница по 243 дена лекување од ковид-19

А1он

Индекс: Хрватска има повеќе умрени од коронавирусот од Кина

Ана Ололовска

Белгискиот виролог Ван Ранст ги критикува богатите земји за вакцините

Ана Ололовска